Werkgeverschap

Steeds meer boeren en tuinders worden werkgever. Ze nemen mensen in dienst of huren personeel in. Net als andere werkgevers krijgen ze dus te maken met arbeidsomstandigheden, sociale zekerheid en CAO’s. Belangrijke zaken, die vragen om maatwerk voor de agrarische sector. LTO Nederland zet zich daarvoor in.

Werkgeverschap

De land- en tuinbouw kampt met een tekort aan goed personeel. De sector moet wedijveren met andere sectoren en heeft last van het imago ‘hard werken voor weinig geld’. LTO Nederland probeert het werk in de sector aantrekkelijker te maken door goede arbeidsvoorwaarden af te spreken. Die afspraken over loon, werktijden en arbeidsomstandigheden moeten natuurlijk ook acceptabel zijn voor de ondernemer.

Waar een tekort blijft bestaan, zoekt LTO Nederland naar flexibele oplossingen. In 2002 startte ze samen met het Centrum voor Werk en Inkomen het project Seizoenarbeid, dat ondernemers helpt bij het aanvragen van tewerkstellingsvergunningen voor werknemers uit de nieuwe lidstaten van de Europese Unie. De afgelopen vijf jaar konden daardoor 100.000 vacatures worden ingevuld. Het project Seizoenarbeid gaat dit jaar over in een digitaal werkgeversloket, waar LTO Nederland werkgevers ondersteuning biedt op het gebied van onder meer verzekeringen en loonadministratie. 

De wetgeving rond arbeid is niet altijd toegespitst op de specifieke omstandigheden van de agrarische sector. In het overleg met de ministeries van SZW en LNV zet LTO Nederland daarom in op maatwerk: specifieke oplossingen voor specifieke problemen. Ook dat is nodig om als sector aantrekkelijk te blijven voor werknemers. LTO Nederland besteedt extra aandacht aan fiscale zaken en zelfstandigenbeleid. Ze wil regelgeving over bijvoorbeeld de landbouwvrijstelling, bedrijfsverplaatsing en belastingen doorlichten en zelf komen met voorstellen voor verbetering.

Meedenken over wetgeving is trouwens niet alleen een kwestie van vragen. De sector komt ook met oplossingen voor problemen. Een goed voorbeeld is Kies RIA, een certificeringsproject voor agrarische uitzendbureaus. Ondernemers weten daarmee zeker dat gecertificeerde bureaus lonen uitbetalen en premies afdragen. Dat voorkomt illegale arbeid. 

Over het dossier arbeid onderhoudt LTO Nederland nauw contact met haar leden. De organisatie geeft voorlichting over de CAO’s die ze – met inspraak van de leden - afsluit, houdt regionale voorlichtingsbijeenkomsten over aspecten van werkgeverschap en helpt bij het maken van bedrijfsanalyses om het personeelsbeleid te verbeteren.